Snacks më të mira për njerëzit me diabet tip 2

Snacks më të mira për njerëzit me diabet tip 2

Një dietë e përshtatur që përfshin ushqime të shëndetshme mund të ndihmojë një person me diabet të menaxhojë nivelin e sheqerit në gjak, duke zvogëluar rrezikun e simptomave dhe komplikimeve.

< p> ngrënia e vakteve të rregullta me ushqime të shëndetshme në mes mund të ndihmojë një person me diabet të mbajë nivelin e sheqerit në gjak të qëndrueshëm gjatë gjithë ditës. Nivelet e sheqerit në gjak në intervalin e rekomanduar. Ne përfshijmë snacks të pasura me proteina, fibra dhe yndyrna të shëndetshme, si dhe ushqime që mund të ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të glukozës në gjak gjatë natës. :

 • Chickpeas të pjekur
 • Fasule, të tilla si fasule të veshkave, të zeza ose pinto
 • Tempeh dhe tofu
 • Arrat e sojës
 • Feta e Turqisë
 • Proteina e salmonit të tymosur

Proteina është thelbësore për rritjen dhe riparimin e indeve. Ndihmon gjithashtu një person të ndjehet i plotë dhe më pak i prirur për të tepruar.

Sidoqoftë, burime të ndryshme të proteinave kanë përfitime dhe rreziqe të ndryshme. Disa proteina shtazore, siç është mishi i kuq, mund të rrisin rrezikun e diabetit tip 2. Në të kundërt, disa proteina me bazë bimore mund të zvogëlojnë rrezikun e kësaj gjendje. g. Por nevojat e proteinave ndryshojnë, bazuar në faktorë të tillë si lartësia, pesha, niveli i aktivitetit dhe gjendja e shëndetit. Në përgjithësi, proteina duhet të përfaqësojë 10-35% të kalorive ditore të një personi. >

 • Smoothies me kale
 • Bukë të mbin, me grurë të tërë
 • Këpusha të plota, fasule ose mishi i pulave
 • Spinaq dhe patate të skuqura të tjera me perime
 • Karrotat e zhytura në hummus
 • Patate e ëmbël
 • Mix Trail
 • Fibra është një pjesë thelbësore e dietës. Një përmbledhje e botuar në vitin 2018 sugjeron që një dietë e pasur me kokrra të plota dhe fibra drithëra mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit tip 2 me 20-30%. Ushqime me fibra. Kjo mund të përfitojë nga një person me diabet sepse tretja më e ngadaltë zvogëlon shanset e pikës së sheqerit në gjak. Fiber gjithashtu siguron pjesën më të madhe dietike, e cila mund të ndihmojë një person të ndjehet më i plotë. Njerëzit mbi moshën 30 vjeç kërkojnë pak më pak fibra dietike.

 • Peshku me vaj, të tilla si skumbri dhe sardele
 • bajame, fëstëk, ose arra
 • susam, liri ose fara chia
 • është një lëndë ushqyese thelbësore. Në një përmbledhje të botuar në vitin 2018, studiuesit zbuluan se disa lloje të yndyrës, veçanërisht yndyrnat në peshqit me vaj, mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të diabetit tip 2.

  Sidoqoftë, është e rëndësishme të përqendroheni në llojet e duhura dhe sasitë e yndyrës. Obeziteti dhe nivelet më të larta të yndyrës në trup janë faktorë rreziku për diabetin tip 2. Sidoqoftë, si me të gjitha rekomandimet dietike, kjo mund të ndryshojë nga personi në person.

  Snacks të ulët natriumi

  Një person me diabet mund të provojë këto ushqime të ulëta natriumi:

  • Feta molle me bajame ose gjalpë kikiriku
  • Popcorn me ajër me ajër

  Një person mund të provojë sa vijon para shtratit:

  • Djathë vilë me pakicë të ulët
  • Vezë të ziera me vështirësi
  • Kogurti Grek pa sheqer
  • Shtojcat e proteinave me bazë kazeinë

  Një person me diabet mund të pësojë nivele të larta të sheqerit në gjak në orët e para të mëngjesit. Për disa njerëz, ngrënia e një rostiçeri të vogël, me proteina të lartë mund të ndihmojë në stabilizimin e niveleve të tyre gjatë gjithë natës. që rritin sheqerin në gjak me shpejtësi. Këto përfshijnë:

  • ëmbëlsirat dhe disa mallra të pjekura: ushqime me sheqer, të tilla si cookie, cupcakes dhe karamele, mund të rrisin nivelin e sheqerit në gjak dhe të shkaktojnë shtim në peshë.
  • Pije me sheqer : Sodë, lëngje frutash të hypertea dozë ëmbëlsuara, pije energjetike dhe disa miksera të alkoolit përmbajnë nivele të larta sheqeri dhe mund të shkaktojnë që sheqeri në gjak të shkojë. të shëndetshëm ”në etiketat e tyre, por përmbajnë sheqer të shtuar.

  Në përgjithësi, kontrollimi i përmbajtjes së sheqerit në etiketa mund të ndihmojë. Përtej zgjedhjes së ushqimeve të duhura, është e rëndësishme të kuptoni se si nivelet e lëngjeve ndikojnë në oreksin dhe kanë mënyra të besueshme për të menaxhuar çdo dëshirë.

  Strategjitë e mëposhtme mund të mbështesin snacking të shëndetshëm për njerëzit me diabet. > Pini ujë në vend të sodës

  etja mund të ndjehet si uri, dhe pirja e ujit gjatë gjithë ditës mund të ndihmojë një person të ndjehet i plotë. Ndërkohë, kufizoni marrjen e sodës, lëngjeve të ëmbëlsuara dhe pijeve të tjera të ëmbëlsuara, pasi këto mund të përmbajnë shumë sheqer. Kafeja dhe çaji janë të përshtatshme në moderim, por shtimi i kremës, sheqerit dhe aromatizuesve të tjerë mund të rrisin përmbajtjen kalorike dhe të ngrenë sheqerin në gjak. ëmbëlsues. Ndërsa Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka konsideruar shumë nga këta ëmbëlsues të sigurt për konsum njerëzor, përfitimet e tyre të përgjithshme shëndetësore mbeten të pavlefshme nga studime në shkallë të gjerë, sipas një rishikimi të literaturës 2016. /H3>

  Ushqimet e përpunuara dhe të paketuara mund të përmbajnë nivele të larta të natriumit dhe sheqerit. Kontrolloni etiketat me kujdes për të parë nëse këto produkte përshtaten në planifikim të shëndetshëm dietik. Ditari. Përfitoni nga të paturit e ushqimeve të rregullta të shëndetshme si pjesë e një plani diete të përshtatur. Kjo snacking mund të ndihmojë në stabilizimin e glukozës në gjak, promovimin e ndjenjave të plotësisë dhe të zvogëlojë çdo mall. . , dhe revista dhe shoqata mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale .